top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraWOPR Katowice

CZY ZAWSZE WARTO RYZYKOWAĆ?

W lutym 2021 roku w Narwii utonął działacz opozycji czasów PRL Jan Lityński. Również w lutym 2021 roku w Koszalinie pod mężczyzną zarwał się lód - przeżył ale był transportowany do szitala. W grudniu 2021 roku w Wolbromiu w Małopolsce pod czwórką mężczyzn zarwał się lód. Trzech z nich utonęło.


Wszystkie te historie mają jeden wspólny mianownik - wszyscy Ci mężczyźni ratowali psy. Nie ulega wątpliwości, że ich działania były odważne ale opłacone zbyt wysoką ceną.


Zadajmy proste pytanie - jeżeli lód zarywa się pod zwierzęciem to jaka jest szansa, że utrzyma ciężar dorosłego człowieka?


Przypominamy, że w Polsce Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna prowadzi działania ratownicze życia, zdrowia i mienia. Ratownictwo lodowe jest bardzo wymagające i do bezpiecznego działania niezbędne jest nie tylko wyszkolenie ale również sprzęt.


Poniżej możecie zobaczyć jedno ze zdjęć z ćwiczeń, gdzie widać jak kursanci poruszają się po tzw. "szkle lodowym". Widać jak część z nich jest w wodzie. Ratowanie w takich warunkach jest praktycznie niemożliwe - pozostaje jedynie łamanie tafli i dotarcie wodą.

Wnioski pozostawiamy Wam.

Comentarios


bottom of page